Trophy NAME  
Open Tournaments    
Seniors Alan Laing Lenzie
Alma Rosebowl Stewart Hood & Mary Hood Lenzie
Gents’ Invitational Craig Campbell & Ian Smith Lenzie & Perth
Lenzie Open Donald Brodie Lenzie
Kirkintilloch Shield Callum Fyfe Cawder
Ladies Open    
Cameron Penman Trophy.    
Junior Winner    
Under 14 Winner    

Gents

 

 

 

Medal Finals            

3rd Class David Stirling
2nd Class Bill Knight
1st Class David Lindsay
 
Spring meeting  
3rd Class Ian MacDonald
2nd Class John Wynn
1st Class Vince McNulty
Autumn Meeting  
3rd Class Robin Martin
2nd Class Sandy McLennan
1st Class David Lindsay
 
 
 
Menzies Quaich Jamie O’Prey
Family Foursomes John Greig & Murray Greig

McGregor Trophy

David Lindsay
Coronation Cup    

Runners up

Jillian Vincent & Dave Pollard

Winners

Sheila Todd & Mark McBride

McCulloch Trophy

Runners up Kenny MacKinnon & James MacKinnon

Winners

Brian Stewart & Ian MacDonald
Past Captains Trophy No Winners
5 Club Trophy Gary McGill
 Centenary Medal Neil Drain
Stewart Medal Jamie Donohoe
Dan Miller Trophy James McDaid
Howie Cup Willie McKeown
Peter Smith Memorial Jim Wylie
F.G.Tait Statuette Richard Law & Gary Jones
Estates Trophy Donald Brodie
Paterson Cup  

Runner Up

Dave Pollard

Winner

Gordon Waddell
Whyte Cup  

Runner Up

George Martin

Winner

Kenny MacKinnon
 
Alex Fleck Trophy Gary Jones
   
Two-Ball Foursomes  

Runners up

Ian MacDougall & Gary Marshall

Winners

Darren Pike & Anthony McNulty
   
Four Ball  

Runners up

David Allen & Michael Muir

Winners

Johnny Crawford & Gregor Campbell
Singles  

Runner –up

David Wylie

Winner

Kenneth B Mackinnon
Class Championships  
3rd Class Runner up David Flaherty
3rd Class Winner Stewart Hood
2nd Class Runner up Dave Pollard
2nd Class Winner David Graham
1st Class Runner up Kenny MacKinnon
1st Class Winner Jamie O’Prey
 
Stroke Play Championships  
3rd Class Pat McCafferty
                                    2nd Gary Marshall
                                   1st Jamie Donohoe
Stroke Play (Scratch)

Runner up

David Lindsay

Winner

Richard Law

 

 

Club Championships

 

Junior                    Runner Up

Ian Taggart

Winner

Euan McBride
                                  

 

 

Ladies                    Runner Up

Mary Cowan

Winner

Gillian Fitzpatrick

 

Gents                     Runner up

Johnny Crawford

Winner

David Wylie

 

Ladies

Copper Kettle

Winner

Julie Gibbons
5 Club Trophy               

Winner

Moira Forman
Glenholm Salver

Winner

Mary Cowan
Rutherford Trophy

Winner

Chris  Pender
Gray Trophy

Winner

Julie Gibbons
Lenzie Estates Trophy

Winner

Miriam Dalglish
Clyde Rosebowl

Winner

Moira Forman
Rahoy Goblets

Winners

Chris Pender & Anne Smith

Lady Past Captain’s

Winner

Mary Hood
Sheila Brodie Memorial Trophy             

Sharon Edgar

Winter League                              

 

Winners  Chris Pender & Moira Forman
Veterans Trophy
Winner Mary Cowan
Margaret Livingstone

Memorial Trophy

 

Evelyn Shaw

Silver Stroke Play Ch’ship Mary Cowan
Bronze Trophy              R/Up Jacqui Milloy
Winner Julie Gibbons

 

Juniors

CentenaryTrophy Euan McBride
 Coronation Trophy Ian Taggart
Lindsay Trophy                                   Euan McBride

Development Trophy

Ross Drain
Stewart Medal Euan McBride
   
Provost’s Trophy C Groom

Foursomes

John McCrae & Rob Fowler
Four Ball Cameron Graham & Euan McBride
   

Cardarroch Cup (Singles)

Greg Cumming
   

Girls Trophy

Katie Prentice

 

 

 

 
Stroke Play Championship  
Handicap Max McCluskey
Scratch Euan McBride

 

 

1989 Cup [most improved]

Euan McBride